Stypendium dla Wybitnych Młodych Naukowców

Stypendium ministra może otrzymać osoba prowadząca działalność naukową, która w dniu przyznania stypendium posiada status młodego naukowca.

Młodym naukowcem jest osoba prowadząca działalność naukową, która:

• jest doktorantem lub nauczycielem akademickim – i nie posiada stopnia doktora,

albo

• posiada stopień doktora, od uzyskania którego nie upłynęło 7 lat, i jest zatrudniona w podmiocie, o którym mowa w art. 7 ust. 1 ww. ustawy, tj. uczelni, federacji podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki, Polskiej Akademii Nauk, instytucie naukowym PAN działającym na podstawie ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Polskiej Akademii Nauk, instytucie badawczym działającym na podstawie ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych, międzynarodowym instytucie naukowym utworzonym na podstawie odrębnych ustaw działającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, Polskiej Akademii Umiejętności lub innym podmiocie prowadzącym głównie działalność naukową w sposób samodzielny i ciągły.

Do okresu wspomnianych wyżej 7 lat nie wlicza się okresów przebywania na urlopie macierzyńskim, urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopie ojcowskim, urlopie rodzicielskim lub urlopie wychowawczym, udzielonych na zasadach określonych w Kodeksie pracy, lub okresów pobierania zasiłku macierzyńskiego lub świadczenia rodzicielskiego, albo okresów pobierania zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego w związku z niezdolnością do pracy, w tym spowodowaną chorobą wymagającą rehabilitacji leczniczej.

Przy ocenie wniosków o przyznanie stypendiów dla młodych naukowców bierze się pod uwagę znaczące osiągnięcia w działalności naukowej  uzyskane do 30 listopada 2019 r.

Wniosek o przyznanie stypendium należy utworzyć w systemie OSFktóry zostanie uruchomiony w dniu 1 grudnia 2019r., a następnie przesłać w formacie PDF na adres e-mail: stypendia.wmn@pw.edu.pl oraz złożyć w wersji papierowej (wraz z podpisem kandydata do stypendium i parafką Kierownika jednostki organizacyjnej) do Zespołu ds. Nauki do dnia 16 grudnia 2019 roku.

Szczegółowe informacje można uzyskać kontaktując się z Zespołem ds. Nauki: stypendia.wmn@pw.edu.pl, tel. wew.: Joanna Gruszka 64-46, Małgorzata Jankowska 58-33, Hubert Wojno 13-25.

Do wniosku o przyznanie stypendium należy dołączyć dokumenty potwierdzające uzyskanie znaczących osiągnięć w działalności naukowej oraz oświadczenie młodego naukowca potwierdzające, że informacje zawarte w części C wniosku są zgodne ze stanem faktycznym, a także oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie jego danych osobowych.

W celu weryfikacji wniosku przez Zespół ds. Nauki w systemie OSF, należy dodać jako Redaktorów pomocniczych loginy:H.Wojno, JankoM, j.gruszka

Szczegółowe informacje: Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 1 kwietnia 2019 r. w sprawie stypendiów ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki dla studentów i wybitnych młodych naukowców (Dz.U. 2019 poz. 658)

Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 14 listopada 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie stypendiów ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki dla studentów i wybitnych młodych naukowców (Dz.U. 2019 poz. 2297)

Źródłohttps://www.gov.pl/web/nauka/informacja-na-temat-skladania-wnioskow-o-stypendia-ministra-nauki-i-szkolnictwa-wyzszego-dla-wybitnych-mlodych-naukowcow-w-grudniu-2019-r